Zázemí pro chov včel

23.01.2022

Pro včelaře se 2 úly na zahradě to nebude takový problém. Ten, kdo se chystá na desítku i více včelstev, musí vyřešit prostor potřebný kolem chovu.

Sklad

Přes sezonu máme většinu vybavení na stanovišti. Každý úl 39x24 máme většinou v době snůšky na 4 nástavcích. Po vytočení medu a zazimování musíme zbývající vybavení někam uskladnit. To znamená místo na nástavky, medomet, plemenáče na oddělky atd... S přibývajícím počtem včelstev se uskladnění může stát více a více komplikované. Důležité je nezapomenout na "včelotěsnost", pokud budete ukládat vytočené plásty na místo, které včely ucítí, budete mít v době slídění plno nezvaných návštěvníků. Také uskladnění souší není zrovna nejjednodušší. Zavíječ si najde i nejmenší skulinku, takže pravidelné síření je důležité. 

Dílna

Bez dílny se včelař obejde jen velice těžko. Práci si můžete zjednodušit nakupováním hotových úlů, rámků... Určitě ale budete potřebovat pracovní stůl (ponk) a běžné ruční nářadí na opravy po sezoně a různé úpravy stanoviště. Každou sezonu budete natavovat mezistěny, tavit vosk, pro používání kuchyňského stolu pro tyto účely nebude mít zbytek rodiny zcela jistě pochopení.

Medárna

Pokud vydržíte trochu nepořádku, může v malém množství vystačit jakákoliv místnost v domě, pokud vytáčíme v sezoně, jde to i venku. Situace je horší, když už máme po snůšce. Slídící včely vycítí medové plásty, a pokud nejste zavřeni v nějaké místnosti, bude vytáčení téměř nemožné. Výborně pro tuto činnost slouží garáž. Pro medárnu volte místnost, kde není přílišná vlhkost vzhledem k hydroskopičnosti medu, také místnost, která má lehce omyvatelnou podlahu od pokapaného medu.