Rok u včel

16.11.2021

Včelařský rok není klasickým kalendářním rokem jako jsme zvyklí. Začíná podletím, tedy po konci hlavní snůšky. Proč začíná uprostřed našeho roku? Je to dáno tím, jak se včelstvo vyvíjí. Můžeme říct, jaké včelstvo zazimujeme, takovou snůšku můžeme očekávat příští rok. To znamená nepodcenit zimní krmení (v červenci), se kterým je lepší neotálet a krmit ihned po medobraní. 

Níže si ale popíšeme rok tak, jak jde podle našich zvyklostí.

Leden
Leden

Leden

Včely zimují. Ven vylétají pouze tehdy, je-li teplota nad 10°C a to pouze na pročišťovací prolet "vyprášit se". Jinak sedí semknuté v chomáči a udržují vnitřní teplotu chomáče cca 25°C. Při tom spotřebovávají uložené zásoby. V případě teplejších zim matka po slunovratu začíná pomalu plodovat. Tím se postupně vyměňují zimní, dlouhověké včely za letní, krátkověké.

Včelař nejpozději začátkem ledna čistí podložky pro následný sběr zimní měli. Měl je nutno odeslat na laboratorní vyšetření varroázy (moru včelího plodu) nejpozději do 15. února.

Únor
Únor

Únor

Ač je stále zima, včely v teplých dnech vylétají na pročišťovací let a taky aby uklidily mrtvolky, co se nedožijí jara. Včelař nejpozději do 15. února odešle měl na vyšetření, pokud to nestihl v lednu. Úl se zatím nijak výrazně neprojevuje, ale je vhodné, aby včelař zahájil jarní přikrmování. Může použít cukrové těsto, které položí na loučky. Také je dobré přidat strůpkovou fólii/igelit, Včely využijí zkondenzovanou vodu při příjmu krmení. V únoru kvetou první stromy jako je líska a některé druhy vrby.

Březen
Březen

Březen

V teplejších dnech včelstvo začíná ožívat. Nosí do úlu pyl, vodu a nektar. Matka již začíná více plodovat, Tím stoupá spotřeba zásob (cca 4 kg/měsíc). Ze včelstva se pomalu začínají ztrácet dlouhověké včely, které pomalu svou úlohu splnily a nahrazují je včely letní. Pro včelaře nastává čas první prohlídky včelstev, avšak stále je lepší je moc nerušit. Včelař kontroluje kladení matky a spojuje slabé oddělky se silnými. V případě špatných výsledků rozboru zimní měli provádí přeléčení. Příroda se probouzí k životu, kvetou krokusy, vrby a některé jehličnany. Včelař by měl dokončovat přípravy na novou sezonu.

Duben
Duben

Duben

Nastávají první snůškové dny. V chladnějších oblastech včelaři mohou ještě přikrmovat. Projevuje se začátek stavebního pudu včel, je-li snůška, můžeme včelám přidávat mezistěny, do té doby lze rozšiřovat soušemi. Včely začínají vychovávat trubce, včelař proto vkládá stavební rámek. Kvetou javory, třešně a postupně další ovocné stromy. Včelař sleduje vhodnou dobu k rozšíření včelstev.

Květen
Květen

Květen

Květy jsou v plném proudu, včelař rozšiřuje včelstva o nástavky a přidává mezistěny. Květen je vhodným obdobím pro přidání medníků. Matka je ve vrcholné fázi kladení, včelař hlídá rojovou náladu včelstev a tvoří oddělky. Kvetou ovocné stromy, řepka... V této době má včelař nejvíce práce. Během května bývá první medobraní jednodruhových medů.

Červen
Červen

Červen

Pokračuje stavební pud včel. Vhodné období k výměně matek. Snůška stále probíhá, včely také nosí dostatek pylu. Do období slunovratu je riziko rojení. Stále je vhodná doba k tvorbě oddělků. Je období medobraní, po vytočení medu se prázdné souše vrací zpátky do úlu. Začátkem června bývá kvalitní snůška z akátu.

Červenec
Červenec

Červenec

Začátek měsíce je hlavní období pro medobraní. Od slunovratu ale dochází k útlumu v plodování. Včelí pastvy ubývá, může nastat snůška z medovice, kterou je potřeba včelám odebrat, aby nevznikl "cementový med", který včely nedokáží využít. Po vytočení medu je důležité začít s krmením, aby nedošlo k předčasnému upracování zimních včel, je lepší využít pomalu dosluhující generaci letních včel. Je také vhodná doba k léčení včel, je-li potřeba.

Srpen
Srpen

Srpen

Včelař by již měl mít po medobraní, pro ty, co to ještě neudělali, je nejvyšší čas včely zakrmit. V tuto dobu již nehrozí rojení, včelař připravuje prostor úlu pro zimování. V úlu se ještě nachází dostatek včel. Začínají se líhnout dlouhověké včely. V oblastech bez snůšky jsou včely agresivní, dochází k slídění. Včelař zužuje česna.

Září
Září

Září

Poslední možnost zásahu do včel před zimováním. Kontrola zásob, případně jejich doplnění (nikoliv krmení, pouze doplnění). Aktivita včel klesá, dochází k vyhánění trubců. Je vhodné období k podzimní výměně matek.

Říjen
Říjen

Říjen

Včely nosí pyl, místy se objevuje medovice. Včelstvo začíná zimovat. V říjnu je nutnost česna osadit zábranou proti hlodavcům. Postačuje i mřížka z pletiva. Pro včelaře začíná podzimní léčení. Ve včelách je již málo plodu a roztoč varroa destructor přežívá hlavně na dospělých včelách.

Listopad
Listopad

Listopad

Líhne se poslední plod a včely jsou v chomáči. Probíhá léčení včel. Nastává práce v dílně s přípravou na další rok.

Prosinec
Prosinec

Prosinec

Včelaři dokončují poslední fázi léčení. Ve včelstvu není žádná práce, včelstvo zimuje. V tomto období je nerušíme.