Odchyt včelího roje

07.01.2022

Jakmile včelstvo chytne rojovou náladu, nemůžeme jim v tom zabránit. Proto je důležité veškeré protirojové opatření dělat s předstihem. Když už se začne rojit, klidně jej pozorujme kam se usadí. Roj se vždycky usazuje na dvakrát. Poprvé vylétnou z úlu na provizorní stanoviště kde přečkají než najdou vhodnou dutinu, nebo místo kde by se usadili. Po 1-2 dnech (někdy to může trvat jen několik hodin) se začne roj přemisťovat, to je už pozdě abychom jej mohli odchytit. Musíme tedy využít doby kdy je roj usazen na provizorním stanovišti, matka je někde uprostřed a kolem ní shluk včelích dělnic nacucaných medem.

Získání sedícího roje

Sklepnutí do krabice = Nejjednodušší způsob je roj setřást do kartonové krabice, popřípadě rojáčku, pokud máme rojáček se smykem jde to ještě lépe. Postup je jednoduchý. Krabici popřípadě rojáček umístíme pod roj a rychlým klepnutím, nebo zatřepáním se pokusíte roj sklepnout do krabice. Vždy bude kolem vás létat hodně včel. Důležité však je, aby byla v rojáčku královna. 

Omést = Když se roj usadí ne kmeni stromu, popřípadě jiném místě pod které nemůžete umístit roják je nejlepší možností roj "namést" do krabice. Může se usadit i těsně nad zemí, tak budete muset ometat na lopatku a přesunout do rojáku. Včely budou lítat všude okolo. Pokud ale dovnitř umístíme souš, popřípadě mezistěnu a rojáček zavřeme. S největší pravděpodobností se včely pomalu stáhnou do úlu a navečer je můžeme přemístit.

Odříznoutí s větví = Pokud se nám zadaří, že se roj usadí na tenkou větev kterou můžeme ustřihnout máme vyhráno. Je to nejjednodužší způsob jak získat roj. Stačí pracovat pomalu, moc větví netřást a dostaneme celý roj na požadované místo.Před každým odchytem roje si důkladně promyslete zda znáte původ. Roj neznámého původu by nikdy neměl být po odchycení zařazen na stanoviště, protože není znám nákazový status včelstva.