Ochrana před zloději a vandaly

13.02.2022

Stále častěji odněkud slyšíme stěžující si včelaře, že jim někdo ukradl úly. Včelí úl je poměrně hodnotný předmět a se včelstvem uvnitř velkým lákadlem pro zloděje. Nejcennější jsou samozřejmě včely, ty jsou také důvodem krádeží. Zloději jsou stále více troufalejší a jejich "nájezdy" bývají více a více promyšlené. Možná i proto, že jejich dopadení a potrestání bývá velmi složité. Většinou zmiznou beze stopy nebo jim není možné nic dokázat, Kradou se celá včelí stanoviště o desítkách včelstev. Smutný fakt na tom je, že běžný zlodějíček se do krádeže včel pouštět nebude. Dá se říct, že naprostá většina je z řad včelařů. Jednak můžou krást z důvodu svého prospěchu, nebo také aby uškodili, popřípadě zničili konkurenci. Ač boj proti těmto škůdcům je náročný, můžeme své šance alespoň zvýšit. 

1. Dobré sousedské vztahy

Může se to zdát jako laciný blábol, ale včelař včelaři je konkurencí, tedy může nám hrozit riziko od sousedních včelařů. Udržení dobrých sousedských vztahů jak z řad včelařů, tak i nevčelařů je vždy výhodou. Darovaná sklenička medu nebo jiného medového výrobku někomu kdo se kolem úlů pohybuje může zajistit, že na oplátku vám dotyčný v případě neobvyklé činnosti okolo úlů dá vědět a můžete ještě zavčas zareagovat. Můžeme říct, víc hlav víc ví.

2. Fotopasti / GPS signalizátor

Pokud nemáte včely na zahradě za domem, je lepší využit některou z moderních technologií. Sám nejsem zastáncem čipů do jednotlivých úlů. Velice efektivní ale může být GPS signalizátor s otřesovým čidlem napojený na okruh kolem včel (samozřejmě čím míň viditelné, tím líp) v kombinaci s bezdrátovou bezpečnostní kamerou napojenou přes SIM do mobilu. Získáte tím informaci, když se kolem včelnice něco děje, a v případě že dorazíte pozdě, máte zloděje zaznamenaného na kameře. Mít důkaz o krádeži je mnohem lepší něž později podezírat okolí.

3. Cedule 

Viditelná cedule informující o včelách monitorovaných kamerou může před krádeží odradit. Náklady na pořízení jsou nízké. Určitě se vyplatí.

4. Časté návštěvy včelnice

Zloději se první budou snažit lokalitu vytipovat. Zjistit, jaký je pohyb kolem včel a najít období, kdy je vzduch čistý. Pokud se na včelnici budeme pohybovat častěji, jejich snažení můžeme zkomplikovat.

5. Označení úlů

Další možností ochrany úlů je jejich značení. Musí být ale nesmazatelné, tedy ideálně vypálené a to na každý díl úlu. Čím je znak specifičtější, tím je šance na nalezení vyšší. 

6. Pojištění

Uvádím až jako poslední možnost. Zdá se to jako dobré řešení, má to bohužel svá "ALE". Aby vám pojišťovna včelstva pojistila, musíte splňovat jejich podmínky. Rozhodně vám nepojistí na louce postavené úly. Také částky, které vám vyplatí nenahradí cenu úlu, ani včelstva. Je to spíše lehké zalepení Vaší ztráty.

Nejedná se o všechny možnosti, ale spíše ty, které může v podstatě každý realizovat. Pokud máte další nápady nebo zkušenosti, budu rád, když se s námi podělíte. Napište nám email a rádi přidáme do článku Vaši inspiraci, díky které můžou být další včelstva v bezpečí.