Léčba kyselinou mravenčí

07.01.2022

Neustálá kontrola roztočů varroa ve včelstvech je bojem pro každého včelaře. Když tito škůdci napadnou naše úly, snažíme se zabít hmyz parazitující na hmyzu. To není vždy snadné. Mezi mnoha možnostmi léčby je oblíbené použití kyseliny mravenčí. Kyselina mravenčí zabíjí roztoče. Na rozdíl od mnoha syntetických sloučenin vytvořených pro hubení roztočů varroa je kyselina mravenčí jednoduchá organická kyselina. Tato přirozená složka se nachází v mnoha potravinách, které jíme - dokonce i v medu. Tato přírodní kyselina však může být také silná. Když se pára odpaří při pokojové teplotě, stává se fumigantem, který zabíjí roztoče varroa. Důležité je však uhlídat optimální koncentraci páry, která zabije roztoče, aniž by poškodila včely, nebo plod. Včelaři používající kyselinu mravenčí v úlech si musí být vědomi faktorů ovlivňujících léčbu :

  • Teplota okolí/vnitřního prostoru úlu
  • Možné ztráty včel - většinou zemřou slabé, nemocné včely.
  • Možná ztráta matky - většinou při chybném množství.

Možnosti léčby

Formidol 41g desky do úlu

Formidol 41 g proužky do úlu hubí roztoče Varroa destructor přítomné na včelách i v plodových buňkách včetně jejich vývojových stadií. Snižuje početnost letní populace roztočů. Působí také proti nosemóze, protože poškozuje spóry houby Nosema sp. přítomné na plástech. Pomáhá včelám zvládat zvápenatění plodu, a to tím, že ničí spóry houby Ascosphaera apis, usmrcuje nemocné larvy a stimuluje čistící pud včel.  

Použití:

Nejprve se do úlu umístí deska v regulační folii opatřená 5 odpařovacími otvory. Po cca 48 hodinách se regulační obal sejme a obnažená deska se umístí zpět, čímž dojde k rychlému odparu zbylé účinné látky. 

                                                                            Odpařovače kyseliny mravenčí (60-85%)

Odpařovače rozlišujeme na dlouhodobé a krátkodobé. Taky podle použité kyseliny 60% nebo 85%. Častěji pracujeme s 65% kyselinou mravenčí z důvodu menšího rizika ztráty matek. Účinnost jedné aplikace kyseliny mravenčí se udává mezi 60%-80%.  Pokud tedy léčení provádíte preventivně po medobraní a následně budete postupovat podle metodiky ČSV, bude vám jedna aplikace stačit. V případě většího přirozeného jarního spadu (2-10 roztočů za den) se doporučuje provézt ošetření ještě před začátkem silného plodování včelstev. V nabídce prodejců je řada odpařovačů, níže si popíšeme 2 nejběžnější a podle mého názoru nejlepší.


Odpařovač MiteGone = Deska z porézního materiálu 12*13 cm, obalená ve folii. Spodní hrana je odhalená pro odpar. Používí se 65% kyselina mravenčí. Desky se umisťují do horního nástavku. Použití nejpozději 2 týdny před snůškou. Metodika uvádí 2 aplikace během roku:

  • jarní = před začátkem bouřlivého plodování, použití 2 desek. V každé desce 120g kyseliny mravenčí.
  • podletí = od poloviny do konce srpna. Aplikace 3 desek po 120g kyseliny mravenčí.

Odpařovač Nasssenheider = plastový zásobník umístěný v rámku s odpařovacím knotem. Můžeme používat 60%-85% kyselinu mravenčí. Metodika uvádí 3 aplikace:

  • přelom července a srpna = 5-20 ml 60% kyselina mravenčí na 1 nástavek a den. Aplikace trvá 10-14 dní.
  • začátek září = 10-15 ml 60% kyselina mravenčí na 1 nástavek a den. Aplikace trvá 10-14 dní.
  • říjen = 10-15 ml 85% kyseliny mravenčí na 1 nástavek a den. Aplikace trvá 10-14 dní.