Jak začít včelařit

15.11.2021

Včelaření je krásný, zajímavý a jistě také prospěšný koníček. Pokud se rozhodneme do toho jít, nezbývá než s tím začít. I tak ale potřebujeme splnit určité nezbytnosti.

Proč chceme včelařit?

Odpovědí není, že včely máme rádi. Na to jsme si museli odpovědět už dříve. Musíme si také říct kolik do včel můžeme investovat, Pokud se nechystáme zakládat včelařskou farmu se stovkami včelstev můžeme počítat náklad do 10 000 Kč na včelstvo. Pro rozdělení včelaříme pro:

  1. Zábavu = neočekáváme žádné příjmy. Naší odměnou je krásný koníček a dostatek sklenic sladkého medu pro celou rodinu. Obvykle včelaříme s 3-10 včelstvy. 
  2. Zdroj vedlejších příjmů = očekáváme od včelstev finanční přilepšení. Produkci včelích produktů už rodina nemá šanci spotřebovat a část produkce nabízíme k prodeji. Nejlépe formou "ze dvora". Doporučuji začít s menším počtem včelstev ( cca 40 ) v případě, že to zvládáme můžeme rozšiřovat. Důležité je zaměření na metodiku chovu, tím můžeme ušetřit velké množství času.
  3. Včelaření jako živnost = náklady na jednorázové pořízení jsou dosti vysoké. Jsou ale možnosti jak náklady alespoň částečně optimalizovat, např. efektivní tvorbou oddělků. Důležité je dobré zajištění včelstev proti vandalům a také konkurenci. Také je dobré zvážit pojištění včelstev. Člověk nikdy neví komu bude trnem v oku. Minimální počet včelstev je 100, ale je lepší více. Při dobré optimalizaci práce může 1 člověk zvládat 200-250 včelstev.

Krok za krokem

Včelí plást
Včelí plást
  1. Zajistit vhodné stanoviště = pokud včelaříme jen pro radost nemusíme se místem zaobírat do detailů. Je potřeba najít místo které není většinu dne zastíněné. Zároveň do dobré myslet na orientaci úlu, pokud to jde úl otočte na jihovýchodní stranu, popř jednu z nich. Úl nesmí být česnem natočený k sousedům, cestě popř místu kde se pohybují lidé. Předejdete následným problémům. Dobré je myslet na dobré snůškové podmínky. Určitě z části není špatná zemědělská krajina, ale pokud nejsou v blízkosti navíc parky, louky nebo remízky dají se očekávat špatné snůškové podmínky a ze včel moc mít nebudeme.
  2. Doba pro začátek včelaření = vhodnou dobou je podzim/zima. Začněte studiem literatury, sledováním videí. Je lepší být připravený.
  3. Vybereme si rámkovou míru = před začátkem musíme vědět v jakém úlu chceme včelařit. V ČR je nejběžnější rámková míra 39 x 24. Pokud nemáte důvod, držel bych se této míry. Nebudete mít problém koupit oddělek na tuto rámkovou míru a také vybavení je dostupné v každém obchodě se včelařskými potřebami.
  4. Nákup vybavení = předem si všechno nachystejte. Zima je pro včelaře kdy má dostatek času na práci v dílně. Potřebné vybavení můžete zjistit v tomto článku.
  5. Než pořídíte včely = každý včelař musí splnit své zákonné povinnosti, tj.: zřídit "Registrační číslo včelaře", jakmile budete mít své registrační číslo, můžete rovnou "zaregistrovat včelí stanoviště" také je třeba ohlásit "počet včelstev" na stanovišti (důležité pro získání dotace je termín do 1.9.). Vše můžete udělat na stránkách v odkazu Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. Hradištko pod Medníkem, e-mail uevcely@cmsch.cz,
  6. Pořiďte si včely = nezapomeňte předem objednat u chovatele, 
  7. Registrace do spolku = je na zvážení každého. Pokud se rozhodnete vstoupit do spolku, výhodou je hromadné nakoupení léčiv. Pokud chcete včelařit "sami" musíte si léčivo obstarat přes veterinu.