Jak na krmení včel - příprava na zimu

08.01.2022

Zhodnocením sezony většiny včelařů je množství medu získaných od našich včel. Začátkem července (podle místa stanoviště, ve vyšších místech může být později) vytočíme poslední med. Nejlépe ihned po odebrání medných rámků musíme včelám dodat zásoby, protože v přírodě už je velmi slabá snůška. V červenci se ve včelstvu vyskytuje stále přemíra krátkodobých včel a je škoda jejich potenciálu nevyužít. Medníky máme vyprázdněné, včely mají úl upravený pro zimování a je načase jim dodat dostatek zásob. Způsobů jak dodat zásoby je několik. Předem je ale potřeba vědět kolik zásob budeme dodávat. Pro včelstvo 39x24 ve 2 nástavcích dávám 15-20 kg zásob. Pozor na to, množství zásob se nerovná množství roztoku. Krmím roztokem 3:2.

Jak můžeme krmit:

Krmení v prázdném nástavku = Podle mého názoru se jedná o nejefektivnější krmení. Krmení je lepší rozdělit na 3x. Výhodou je cena potřebného vybavení. Nástavek máme prázdný z posledního medobraní, tedy nám stačí objemný kýbl, který se rozměrově vejde do nástavku. Tedy 10l kýbl by měl postačit. Po nalití roztoku do "krmítka" musíme zajistit aby se nám včely neutopily. Můžeme použít bublinkovou folii, nebo natrhaný polistyren, postačí i hrst slámy/suché trávy. Krmící mezery můžeme využít k podpůrné léčbě varroázy.

Prosakovací sklenice = Také velice oblíbený způsob krmení. Používají se velké zavařovací sklenice (3,5l) se speciálním víčkem. Krmíme roztokem nebo hrubým cukrem krystalem. Výhodou je jako u krmení "z kýble" rychlost krmení. Jsme schopni do nástavku umístit až 4 sklenice. Ovšem velkou nevýhodou je skladování sklenic a riziko jejich rozbití., drahá cena hrubého cukru krystalu a také sklenice se hůře čistí.

Stropní krmítko = Stropní krmítko je velice zajímavá volba pro menší včelaře. Samotné použití je skvělé, při dolívání roztoku nepřijdete do kontaktu se včelami. Jeho nevýhodou ale je pořizovací cena (kolem 600 Kč).

Rámková krmítka = o krmení rámkovým krmítkem se nebudu moc rozepisovat. Pro zakrmení včelstev na zimu se mi jeví jako velice nevhodná metoda. Pořizovací cena je vysoká a vejde se do něj malý objem. Jako vhodné využití vidím rámkové krmítko spíše ke krmení oddělku.

Existují další způsoby jak včelám dodat chybějící zásoby, výše zmiňované jsou jedny z těch co stojí za řeč.

Jak rozmíchat cukerný roztok:

Rozdíl je jestli chceme míchat 20l roztoku nebo 200l roztoku. Pro menší množství postačí vrtačka s míchadlem (používají zedníci) a velký kýbl. Pokud ale mícháte větší objem pořiďte si sud a kalové čerpadlo, určitě se to vyplatí. Stačí nalít studenou vodu, zapnout čerpadlo a postupně sypat cukr. Jen počkáte, až je roztok rozmíchaný a můžete krmit.