Co k tomu potřebujeme a kolik to stojí

27.12.2021

Většina článků od včelaření odrazuje z důvodu vysokých pořizovacích cen. Ano, včelaření něco stojí, ale neznám téměř žádný koníček který v začátku nepotřebuje investice. Pokud se bavíme o včelaření "intenzivním" tedy v nástavkových úlech jaké většina z nás zná, je potřeba určité vybavení jako:

-Prostor pro úly/včelín: většinou včelaříme protože máme úly kam dát. Měli bychom myslet na to, že včely nesmí nikoho obtěžovat. Tedy dát je k plotu česnem k sousedům není ideální. Vždy je potřeba jednat s rozumem. 

- Včelí úl: Úly jsou jedny z nejdražších investic, Musíme se předem rozhodnout s jakou rámkovou mírou budeme včelařit, pro hobby včelaře doporučuji jednotnou rámkovou míru (v ČR nejčastěji používaná 39x24). Kompletní úl můžeme koupit za cenu 2500 Kč- 3500 Kč.

- Rámečky: každý úl je potřeba vybavit rámky, bez těch se opravdu neobejdeme. Cena kompletně zhotoveného rámku stojí 20-30 Kč. Je potřeba myslet na to, že do 4 nástavkového úlu dáme 44 ks rámků.

- Mezistěny: Nejedná se o nezbytnou potřebu včelaře. Důrazně však doporučuji hlavně pro začátečníky a menší včelaře. Pokud usadíte oddělek, většinou sílí rychleji, než je schopen vystavit nové dílo a hrozí riziko rojení. Mezistěna může sloužit jako protirojové opatření a určitě se nevyplatí na tomto šetřit. Můžete to udělat tak, že použijete na rámek jen 1/2 mezistěny a tím náklady snížíte na 50%. Cena se pohybuje 400 Kč/kg, při rámkové míře 39x24 je to cca 12-13 ks mezistěn.

- Rozpěrák: Nástroj na "odlepení" rámků při prohlídce včelstva. Je to užitečná pomůcka, ale ani po letech včelaření ji nepoužívám. Vystačím si se širším šroubovákem. Cena kolem 50 Kč.

- Smetáček: Většinou ho u včel nepotřebujeme, používá se když odebíráme medové plásty a potřebujeme je omést od včel. Cena je kolem 50 Kč.

- Dýmák/kuřák: Nepostradatelná pomůcka včelaře. Zkušenější včelaři se často obejdou bez něj, ale když u včel trávíte málo času a zásahy můžete dělat jen v určité dny, tak tuto pomůcku oceníte, Cena je kolem 300 Kč - 500 Kč.

- Medomet: Pomůcka s největším cenovým rozpětím. Pro včelaře do 10-ti včelstev může stačit plastový medomet na 2 rámky za 2500 Kč, avšak pro náročnější včelaře, kteří chtějí elektrický zvratný medomet může cena dosáhnout i 50 000 Kč.

- Ochranné pomůcky: Celý oblek není vyloženě nutné pořizovat, Záleží co včelař "snese". Co ale doporučuji je ochrana očí. Můžete si pořídit kuklu za cenu kolem 300 Kč, nebo postačí pracovní brýle (cca 80 Kč). Na videích můžete vidět včelaře co chodí do včel bez ochranných pomůcek. Důležité je si uvědomit, že oni své včely dobře znají a ví co si můžou dovolit. Pokud máte včely jako koníček určitě ochranu zraku doporučuji.

Odvíčkovací vidlička/ježek: Jakmile se dostanete k hlavnímu cíli proč jste začali včelařit budete potřebovat dostat med z plástů. Aby Vám med v medometu vytekl, musíte jej narušit. Můžete zvolit odvíčkovací vidličku nebo odvíčkovacího ježka. Ceny jsou od 250 Kč.

Včely: Bez nich by to nešlo. Možností je několik. Můžeme získat: včelstvo, oddělek, roj. Pro začátek doporučuji pořídit oddělek, popřípadě vyzimovaný oddělek který je dražší, ale přinese Vám nějaké to kilo medu už v prvním roce. Výhodou oddělku je, že máte možnost sledovat jak roste. Určitě je to dobrá zkušenost pro začínající včelaře. Roj pořizujte jen když máte jistotu původu. Jinak je vysoké riziko zavlečení nemoci. Oddělek můžete pořídit za cenu 2 000-2500 Kč.