10 Důvodů proč ne/začít se včelami

31.12.2021

Pokud uvažujete o tom, že začnete včelařit předem si porovnejte všechna pro a proti, aby Vás v průběhu nic nepřekvapilo. Pokud už o včelách uvažujete, je téměř nemožné si to rozmyslet.


PRO:

- Je to zajímavý koníček = Včelaření je stále do jisté míry neprobádaný obor. Stále objevujeme něco nového, takže je to koníček vhodný pro lidi, co se nebojí objevovat nové věci.

- Časově nenáročný koníček = Pokud se nevrhnete do včelaření ve velkém, není to nic časově náročného. Včely vždy ocení, pokud jim necháte volný prostor (oni nejlépe vědí, co mají dělat). Samozřejmě jisté úkony jsou potřeba provádět, ale nejlepší je včely sledovat na česnu, čímž se naučíme nejvíce z jejich života.

- Nenáročné na prostor = Včelám opravdu stačí jen minimálně místa, Včelařit můžete jak na malé zahrádce, tak na střeše paneláku. Nic Vám nebrání, jen dohoda se sousedy.

Včely opylují = Díky včelám můžete na Vaší zahradě dosáhnout lepšího opylení rostlin nebo jen mít dobrý pocit, že pomáháte opylovat naši krajinu.

- Sladká odměna = Včely Vás za Vaši práci odmění několika sklenicemi toho nejlepšího medu. Med, který si vyprodukujete, chutná díky Vašemu vynaloženému úsilí o to lépe.

- Zdraví prospěšné suroviny =  Ze včel není pouze med, ale i další skvělé suroviny jako jsou: vosk, propolis, pyl, můžete udělat ovčelenou vodu. Všechny tyto suroviny je vhodné zpracovávat, protože jsou zdraví prospěšné. Navíc práce se včelami je už sama o sobě léčivá.


PROTI:

- Alergie na včelí bodnutí = Pokud trpíte alergií na včelí bodnutí, je lepší se myšlenky o včelách vzdát. Nicméně nemusíte mít strach, když Vám po bodnutí včelou oteče celá noha. První žihadla jsou nejhorší, a pokud Vás to neohrožuje na životě, průběh každého dalšího bodnutí bude mírnější a mírnější, až pro Vás bude horší bodnutí komárem než včelou.

- Odpor k hmyzu = Pokud máte automaticky odpor k hmyzu, včelaření nebude pro Vás to pravé ořechové.